دور هفتم شورای نگهبان در ۲۳ تیر ۱۳۹۵ و با معرفی ۵ حقوقدان به مجلس از سوی صادق لاریجانی ریاست وقت قوه قضائیه، آقایان عباسعلی کدخدایی، محمدرضا علیزاده، فضل‌الله موسوی موفق به کسب رای موافق نمایندگان مجلس برای حضور در جمع حقوقدانان شورای نگهبان شدند. یک روز بعد آیت الله خامنه ای طی حکمی مجددا جنتی، هاشمی شاهرودی و محمد مدرسی یزدی را به عنوان فقهای شورای نگهبان مجدد منصوب کرد.

سوم دی ماه ۱۳۹۷ هاشمی شاهرودی از فقهای شورای نگهبان در دوره‌های سوم تا هفتم و رئيس سابق قوه قضائیه ایران پس از مدت‌ها بیماری درگذشت. چند روز پس از درگذشت هاشمی شاهرودی، در ۹ آذر ۱۳۹۷ آیت الله خامنه ای طی حکمی صادق لاریجانی رئیس پیشین قوه قضائیه ایران را به عنوان عضو فقهای شورای نگهبان منصوب کردند.

دو ماه بعد محمد مومن پس از ۳۵ سال عضویت در فقهای شورای نگهبان درگذشت. پس از آن آیت الله خامنه ای در تیرماه ۱۳۹۸ طی حکمی علیرضا اعرافی رئیس جامعه المصطفی را به عنوان جانشین محمد مومن به عنوان عضو فقهای شورای نگهبان منصوب کرد و حکم آقایان محمد یزدی و صادق لاریجانی در این شورا را تمدید کرد.

۲۵ تیر ۱۳۹۸ همراه بود با انتخاب حقوقدانان جدید شورا از سوی نمایندگان مجلس. پیشتر ابراهیم رئیسی ریاست جدید قوه قضائیه آقایان علی غلامی، هادی طحان نظیف، محمد دهقان و محمد حسن صادقی مقدم و  عبدالحمید مرتضوی را به مجلس معرفی کرده بود که با رای و نظر نمایندگان آقایان هادی طحان‌نظیف، محمدحسن صادقی‌مقدم و محمد دهقان به عضویت در جمع حقوقدانان شورای نگهبان درآمدند.

از ابتدای این دوره تا کنون مجموعا ۱۸ نفر شامل ۸ فقیه و ۱۰ حقوقدان حضور داشته‌اند.