نام:
محمد حسن
نام خانوادگی:
قدیری
نام پدر:
علی
تاریخ تولد:
۱۳۱۷
تاریخ فوت:
۱۳۸۷
محل تولد:
اصفهان-اصفهان
تحصیلات:
اجتهاد
محل تحصیل:
حوزه علمیه نجف
نوع عضویت:
فقیه
سال ورود:
۱۳۸۰
سن ورود:
۶۳ سال
مدت حضور:
۳ سال
دوره:
چهارم
سمت:
بدون سمت


محمدحسن قدیری از علما و از شاگردان روح‌الله خمینی بود. او از مدرسین حوزه علمیه نجف و قم و عضو دفتر استفتائات روح‌الله خمینی و سیدعلی خامنه‌ای بود.  قدیری در سال ۱۳۱۷ هجری شمسی در خانوده‌ای روحانی در اصفهان به دنیا آمد. وی فرزند علی قدیری (از علمای معروف اصفهان) بود و قسمتی از علوم حوزوی را نزد پدر خویش فرا گرفت. دوران دبستان و دبیرستان را در اصفهان گذراند و دیپلم ریاضی خود را از دبیرستان هراتی گرفت.

همزمان با تحصیل در دوره دبیرستان، تحصیل علوم دینی را نیز شروع کرد و با وجود ممتاز بودن در رشته ریاضی در دبیرستان بعد از کسب دیپلم به جهت علاقه به علوم حوزوی برای ادامه تحصیل به نجف رفت. او از سال ۱۳۳۷ به نجف رفت و در محضر اساتید بزرگ نجف در ۲۶ سالگی به درجه اجتهاد رسید. پس حدود ۲۰ سال تحصیل در نجف در سال ۱۳۵۶ به ایران بازگشت. قبل از انقلاب در کنار خمینی به مبارزه علیه رژیم پهلوی پرداخت و بعد از انقلاب نیز به عنوان امام جمعه رویدشت اصفهان مشغول به کار شد.  وی در تیرماه ۱۳۸۰ در پی استعفای آقای طاهری خرم آبادی، به عضویت شورای نگهبان درآمد و در ۲۵ مهر سال ۱۳۸۷ در قم درگذشت.

سوابق: عضویت در هیات استفتائات آیت الله خمینی، آیت الله اراکی و بخش استفتائات دفتر سید علی خامنه‌ای. امام جمعه بخش "رویدشت" اصفهان، و مدرس حوزه علمیه قم و عضو فقهای شورای نگهبان.