نام:
محمدرضا
نام خانوادگی:
عباسی فرد
نام پدر:
علی
تاریخ تولد:
۱۳۲۸
تاریخ فوت:
در قید حیات
محل تولد:
کوهدشت-لرستان
تحصیلات:
دکترای فقه و مبانی حقوق، خارج
محل تحصیل:
دانشگاه علوم تحقیقات تهران
نوع عضویت:
حقوقدان
سال ورود:
۱۳۷۱
سن ورود:
۴۳ سال
مدت حضور:
۱۱ سال
دوره:
سوم/چهارم
سمت:
بدون سمت


محمدرضا عباسی فرد پیش از انقلاب وارد حوزه علمیه قم می‌شود او در سالهای قبل از انقلاب به آیت الله گلپایگانی نزدیک شده و روابط سیاسی خود را از این طریق گسترش می‌دهد.

عباسی فرد در مجلس اول از شهر کوهدشت و در دوره دوم از شهر خرم آباد وارد مجلس می‌شود. در دور سوم اما با وجود ۳ دور ابطال انتخابات در کوهدشت نتوانست راهی مجلس شود. در سال ۱۳۷۱ از سوی محمد یزدی رئیس وقت قوه قضاییه برای حضور در جمع فقهای شورای نگهبان به مجلس معرفی شد و توانست موافقت مجلس سوم را برای حضور در شورا جلب کند. عباسی فرد تا سال ۱۳۸۲ در این شورا حضور داشت. او در این سال برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس هفتم از  عضویت در شورای نگهبان استعفا داد. 

عباسی فرد سال ۱۳۷۸ هنگامی که عضو فقهای شورای نگهبان بود در انتخابات خبرگان رهبری توانست از استان خوزستان وارد این مجلس شده و به عضویت هیات رئیسه خبرگان نیز راه یابد. با وجود این، صلاحیت او برای شرکت در دوره‌های چهارم و پنجم مجلس خبرگان از سوی شورای نگهبان رد شد. 

او در روزنامه اطلاعات در یادداشتی اعتراض خود به شورای نگهبان را اینگونه بیان کرد:‌ «به سمع و نظر همگان می‌رساند، بر اساس آنچه در نوشته‌ها اعلام شده، صلاحیت اینجانب به استناد بند ب ماده سوم قانون انتخابات خبرگان رهبری یعنی عدم شرکت در امتحان، به تایید فقهای محترم شورای نگهبان نرسید، در حالی‌که به‌ علت سابقه امتحان کتبی و شفاهی و کسب نمره خوب با تایید فقهای گرامی دوره سوم نماینده مردم بسیار گرانقدر و خونگرم خوزستان بوده‌ام. ولی می‌دانید که من خود از آن قبیله هستم و حدود ۱۲ سال افتخار عضویت در آن شورا و حضور در آن کشتی، هر چند بد اخلاق و ناسازگار با ناخدای پیر و انعطاف ناپذیر را داشته‌ام و می‌توانم علت عدم تایید را در نانوشته‌ها و سفیدی کاغذ جستجو کرده و چنین بخوانم: گنه کرد در بلخ آهنگری به شوشتر زدن گردن مسگری

سوابق: عضو حزب جمهوری اسلامی، نماینده مجلس شورای اسلامی، مشاور رئیس جمهور، مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام. معاون رئیس قوه قضائیه، رئیس دیوان عدالت اداری، معاون اجرائی قوه قضائیه و عضو مجلس خبرگان رهبری.