نام:
سید فضل الله
نام خانوادگی:
موسوی
نام پدر:
حسین
تاریخ تولد:
۱۳۳۲
تاریخ فوت:
در قید حیات
محل تولد:
اصفهان-اصفهان
تحصیلات:
لیسانس حقوق قضایی، فوق لیسانس حقوق خصوصی و دکترای حقوق بین الملل
محل تحصیل:
دانشگاه تهران و لیورپول انگلستان
نوع عضویت:
حقوقدان
سال ورود:
۱۳۹۵
سن ورود:
۶۳سال
مدت حضور:
۳ سال
دوره:
هفتم
سمت:
بدون سمت


با وجود اینکه دوران تحصیل فضل الله موسوی، در دانشگاه تهران، با اوج گیری فعالیت های انقلابیون همراه بود ولی هیچ اطلاعاتی از مشارکت او در برنامه های انقلاب ۵۷ در دسترس نیست. موسوی تحصیلات خود را تا مقطع فوق لیسانس در رشته حقوق خصوصی در دانشگاه تهران ادامه می‌دهد و در سال ۱۳۶۴، زمانی که جنگ ایران و عراق به اوج کشمکش رسیده بود، راهی انگستان می شود تا پس از فراگیری زبان انگلیسی، در رشته حقوق کار تحصیل کند. موسوی در سال ۱۳۷۰ از رساله دکترای خود دفاع کرده و به ایران بازمی گردد. او بلافاصله در سال ۱۳۷۱ جذب هیات علمی دانشگاه تهران می شود.

فضل الله موسوی از سال ۱۳۷۳ علاوه بر تدریس در دانشگاه تهران، فعالیت های اجرایی خود را با عنوان معاون آموزشی و سرپرست تحصیلات تکمیلی دانشکده حقوق دانشگاه تهران آغاز کرد. فعالیت های او تا سال ۱۳۸۱ عمدتا محدود به دانشکده حقوق دانشگاه تهران بود اما از آن به بعد با عضویت در کمیته حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضویت در کمیسیون حقوق بین‌الملل  شورای عالی توسعه قضایی وابسته به قوه قضائیه، به حاکمیت نزدیک شد. آیت الله هاشمی شاهرودی رئیس وقت قوه قضاییه او را برای تصدی کرسی حقوقدان شورای نگهبان به مجلس ششم معرفی کرد که با رای مخالف این مجلس روبرو شد.

فضل الله موسوی با اتمام دوره نمایندگی اش در مجلس هفتم، به تیم حقوقی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور وقت پیوست. احمدی نژاد او را به عنوان عضو هیات نظارت بر حسن اجرای قانون اساسی منصوب کرد. او همچنین به ریاست کمیته حقوق دفتر گسترش وزارت علوم تحقیقات و فناوری رسید و با حکم فرهاد رهبر، رئیس وقت دانشگاه تهران به ریاست دانشکده حقوق دانشگاه تهران منصوب شد.

در حالی‌که همگان از رابطه نزدیک موسوی و احمدی نژاد خبر داشتند، احمد جنتی دبیر شورای نگهبان او را در سال ۱۳۸۷ به عضویت هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ منصوب کرد. انتخاباتی که احمدی نژاد رئیس جمهور وقت، یکی از کاندیداها بود.

فضل الله موسوی که صلاحیت‌اش برای ورود به شورای نگهبان مورد تایید نمایندگان مجلس ششم قرار نگرفته بود،‌ یک‌بار دیگر در سال ۱۳۹۵ از سوی صادق لاریجانی رئیس وقت قوه قضاییه به مجلس دهم معرفی شد تا به عضویت شورای نگهبان در آید. در این دوره او موفق شد رای اعتماد مجلس را جلب و به شورای نگهبان راه یابد.

سوابق: عضو حقوقدان شورای نگهبان، رئیس کمیسیون حقوقی ستاد نقشه جامع علمی کشور در شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضو هیات نظارت بر حسن اجرای قانون اساسی در دولت محمود احمدی نژاد، نماینده مردم تهران و نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی در مجلس هفتم، عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و فلسطین و ایران و فنلاند، رئیس کمیته حقوق دفتر گسترش وزارت علوم تحقیقات و فناوری دولت احمدی نژاد، عضو هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم و میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در انتخابات سال ۱۳۸۸، عضو کمیسیون حقوق بین‌الملل  شورای عالی توسعه قضایی وابسته به قوه قضائیه، عضو هیات منصفه دادگاه مطبوعات، کمیته حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس دانشکده حقوق دانشگاه تهران


پروفایل کامل سید فضل الله موسوی