نام:
سید حسن
نام خانوادگی:
طاهری خرم آبادی
نام پدر:
سید حیدر
تاریخ تولد:
۱۳۱۷
تاریخ فوت:
۱۳۹۲
محل تولد:
خرم آباد-لرستان
تحصیلات:
اجتهاد
محل تحصیل:
حوزه علمیه قم
نوع عضویت:
فقیه
سال ورود:
۱۳۷۸
سن ورود:
۶۱ سال
مدت حضور:
۲ سال
دوره:
چهارم
سمت:
بدون سمت


سید حسن طاهری خرم‌آبادی تحصیلات حوزوی را در شهر قم آموخت و شاگرد بسیاری از شخصیات‌های مذهبی روزگار خود بوده است. در سال‌های پیش از انقلاب او به عنوان رابط انقلابیون و آیت الله خمینی در عراق فعالیت کرده است. طاهری خرم‌آبادی در سال ۱۳۵۶ به عضویت رسمی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درآمد و تا زمان وفات در حوزه علمیه قم مشغول تدریس بود. 

او پس از انقلاب تصدی پست‌های مختلفی را عهده دار بود، در سال ۶۱ و با فرمان خمینی به عنوان نماینده او در امور شرعیه در پاکستان (و بعدها شبه قاره) انتخاب شد تا برای سالها دغدغه‌ اصلی او، رسیدگی به شیعیان پاکستان باشد. 

طاهری خرم آبادی علاقه خاصی به آیت الله منتظری داشت، در سال ۱۳۷۱ او به همراه تنی چند از شخصیت های سیاسی از هاشمی می‌خواهند تا در سفر به قم با آیت الله منتظری دیدار کند، هاشمی رفسنجانی در شرخ این ماجرا می‌گوید: «آقایان محمدی گیلانی، ابطحی‌کاشانی، محفوظی و طاهری‌خرم‌آبادی آمدند. تقاضا داشتند که در سفر به قم، آقای منتظری به دیدن من بیایند و من بازدید بروم. بعضی‌ها خواستند که برای مرجعیت آیت‌الله منتظری کمک شود و یا لااقل مانع ایجاد نشود؛» این تنها باری نیست که طاهری پیگیر اوضاع آیت الله منتظری است. او در سال ۱۳۷۲ نیز یک بار دیگر تلاش می‌کند تا اوضاع را تغییر دهد :«آقای طاهری خرم‌آبادی آمد. در مورد مسأله آیت ‌الله منتظری و ضرورت ایجاد تفاهم بین ایشان و رهبری گفت و برای بنیاد خیریه کمک به شیعیان پاکستان کمک خواست.»

در سال ۱۳۷۸ و پس از استعفای  امامی کاشانی و خزعلی از حضور در شورای نگهبان، سید حسن طاهری خرم‌آبادی به عضویت این شورا درآمد. اما دیری نپایید که طاهری خرم آبادی نیز در سال ۱۳۸۰ از عضویت در این شورا استعفا داد.

سید حسن طاهری پس از مدتی بیماری ، صبح روز شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۲ در بیمارستان شهید بهشتی قم از دنیا رفت

سوابق: عضویت در مجلس خبرگان قانون اساسی، مجلس خبرگان رهبری، شورای بازنگری قانون اساسی، ریاست مجمع مشورتی فقهی شورای نگهبان، عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، شورای مدیریت حوزه علمیه قم، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، هیات موسس دانشگاه قضایی قم و نماینده آیت الله خمینی در سازمان حج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همچنین نماینده آیت الله خمینی و خامنه‌ای در کشور پاکستان و امام جمعه موقت تهران.