نام:
سیامک
نام خانوادگی:
ره پیک
نام پدر:
غلامحسین
تاریخ تولد:
۱۳۴۲
تاریخ فوت:
در قید حیات
محل تولد:
تهران-تهران
تحصیلات:
لیسانس و فوق لیسانس حقوق قضایی / دکترای حقوق خصوصی
محل تحصیل:
تربیت مدرس
نوع عضویت:
حقوقدان
سال ورود:
۱۳۸۹
سن ورود:
۴۷سال
مدت حضور:
۹ سال
دوره:
ششم/هفتم
سمت:
بدون سمت


سیامک ره پیک تحصیلات خود را در رشته حقوق در دانشکده علوم قضایی آغاز و با اخذ مدرک دکترای حقوق خصوصی از دانشگاه تربیت مدرس به اتمام رسانده است. در دهه اول انقلاب که با جنگ ایران و عراق همراه بود، سیامک ره پیک، به تحصیل مشغول بوده و اطلاعاتی از فعالیت های دانشجویی و سیاسی اش در دست نیست.

او با پایان تحصیلات جذب وزارت اطلاعات شده و در فصلنامه مطالعات راهبردی وابسته به پژوهشکده مطالعات راهبردی وزارت اطلاعات، به نوشتن مقالات و انجام پژوهش های در حوزه امنیت ملی می پردازد. او همزمان به عضویت کمیته هایی در می آید که وظیفه آن بررسی صلاحیت اعضای هیئت های علمی و تدوین ممیزه هایی برای گزینش و حذف و پاکسازی اساتید بوده است. 

ره پیک سپس ریاست مرکز تحقیقات شورای نگهبان را عهده دار شد و با حکم آیت الله جنتی به عضویت هیئت نظارت بر انتخابات منصوب و به سخنگویی این هیئت رسید. یکسال پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، او پاداش خوش خدمتی در هیئت نظارت بر انتخاباتی که سلامت آن به شدت از سوی کاندیداها و مردم خدشه دار خوانده شد، به عضویت شورای نگهبان در آمد و از سوی احمد جنتی دبیر شورای نگهبان به معاونت اجرایی و امور انتخابات این شورا منصوب شد.

ره پیک پس از شش سال عضویت در شورای نگهبان در سال ۱۳۹۵ کرسی حقوقدانی این شورا را واگذار کرد اما دو سال بعد یعنی در سال ۱۳۹۷ مجدد به عنوان حقوقدان به عضویت شورای نگهبان درآمد و کماکان این کرسی را برعهده دارد. 

سوابق: معاون اجرایی و امور انتخابات شورای‌نگهبان،رئیس پژوهشکده شورای نگهبان،رئیس دانشگاه علوم قضایی ، سردبیر فصلنامه دیدگاه‌های حقوقی ، مدیر مسئول فصلنامه مطالعات راهبردی و رئیس پژوهشکده مطالعات راهبردی


پروفایل کامل سیامک ره‌پیک