از تیرماه ۱۳۹۵ تاکنون [۲۷ فریم]

Preloader
 • انتخاب سه حقوقدان جدید شورا

  پس از معرفی ۵ حقوقدان به مجلس از سوی صادق لاریجانی، آقایان عباسعلی کدخدایی، محمدرضا علیزاده، فضل‌الله موسوی موفق به کسب رای موافق نمایندگان مجلس برای حضور در جمع حقوقدانان شورای نگهبان شدند.

 • انتصاب فقهای شورای هفتم

  انتصاب فقهای شورای هفتم

  آیت الله خامنه ای طی حکمی آیت الله جنتی، آیت الله هاشمی شاهرودی، آیت الله محمد مدرسی یزدی را به عنوان فقهای شورای نگهبان مجدد منصوب کرد.

 • رد صلاحیت محمود احمدی‌ نژاد

  شورای نگهبان صلاحیت محمود احمدی نژاد و حمید بقایی را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری دهم رد کرد.

 • رد صلاحیت ۹۹.۶٪ کاندیدای ریاست جمهوری۱۲

  رد صلاحیت ۹۹.۶٪ کاندیدای ریاست جمهوری۱۲

  در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ۱۶۳۶ نفر ثبت‌نام کردند که شورای نگهبان تنها صلاحیت شش نفر را تایید کرد. حسن روحانی، ابراهیم رییسی، محمد باقر قالیباف، مصطفی هاشمی طبا، اسحاق جهانگیری، مصطفی میرسلیم شش نامزد تایید صلاحیت شده بودند که در نهایت قالیباف و جهانگیری انصراف دادند.

 • رد لایحه حمایت از منابع ژنتیکی

  شورای نگهبان لایحه حمایت و بهره برداری از منابع ژنتیکی کشور مصوب دولت را مخالف قانون اساسی دانست و رد کرد.

 • تعلیق عضویت سپنتا نیکنام

  تعلیق عضویت سپنتا نیکنام

  پس از برگزاری انتخابات شوراهای شهر و روستا و انتخاب مجدد سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد، علیه او در دیوان عدالت اداری طرح دعوی شد و دیوان هم به استناد نظر شرعی شورای نگهبان که نامزدی اقلیت های مذهبی در شهرهای مسلمان نشین را خلاف شرع می داند، عضویت وی را تعلیق کرد.

 • هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای انتخابات

  هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای انتخابات

  طبق ابلاغ رهبر جمهوری اسلامی وظایف صحن مجمع تشخیص مصلحت در امر نظارت به‌ جمع برگزیده‌ای از اعضای مجمع انتقال یافت و انتخاب این جمع برعهده اعضای مجمع قرار گرفت .بر اساس تفویض صورت گرفته، وظیفه نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام توسط «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام» انجام می‌­شود.

 • دائمی شدن قانون مجازات اسلامی

  دائمی شدن قانون مجازات اسلامی

  شورای نگهبان با طرح دائمی شدم قانون مجازات اسلامی مصوب مجلس یازدهم موافقت کرد.

 • رد لوایح FATF-CFT

  رد لوایح FATF-CFT

  شورای نگهبان دو مصوبه مربوط به طرح مبارزه با پول شویی و تامین مالی تروریسم FATF را خلاف شرع، مغایر با سیاستهای کلی نظام و مغایر با سیاست های امنیتی کشور دانست.

 • رد اصلاحیه قانون مبارزه با پول شویی

  لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی از سوی شورای نگهبان مغایر با موازین شرع مقدس و قانون اساسی شناخته شد.

 • تایید ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان

  شورای نگهبان طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را با توجه به اصلاحاتبه عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی ندانست و تایید کرد.

 • رد کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته

  شورای نگهبان با لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی به دلیل مغایرت با قانون اساسی مخالفت کرد.

 • اعتراض به ایجاد دو شورای نگهبان

  اعتراض علی مطهری به ابلاغیه رهبر در سال ۹۶ درباره تشکیل هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام/ مطهری این موضوع بدعتی تازه و آن را به وجود دو شورای نگهبان تعبیر کرد و به آن اعتراض کرد.

 • رد لایحه تامین مالی تروریسم

  رد لایحه تامین مالی تروریسم

  شورای نگهبان ۲۰ ایراد شرعی و قانون اساسی نسبت به لایحه CFT که یکی از لوایح چهارگانه FATF است گرفت و آن را تایید نکرد و به به مجلس شورای اسلامی پس فرستاد.

 • دست دادن با مردان دلیل رد صلاحیت!

  دست دادن با مردان دلیل رد صلاحیت!

  دو سال پس از تشکیل دوره دهم مجلس شورای اسلامی در ایران، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، رسما تایید کرد که مینو خالقی به دلیل اینکه تصویری از دست دادن او با مردان وجود داشت علیرغم پیروزی در انتخابات، رد صلاحیت شد و از ورود به مجلس بازماند.

 • درگذشت آیت الله هاشمی شاهرودی

  درگذشت آیت الله هاشمی شاهرودی

  آیت الله هاشمی شاهرودی از فقهای شورای نگهبان در دوره‌های سوم تا هفتم و رئیس سابق قوه قضائیه ایران پس از مدت‌ها بیماری درگذشت.

 • معرفی آیت الله صادق آملی لاریجانی

  پس از درگذشت آیت الله هاشمی شاهرودی، آیت الله خامنه ای طی حکمی آیت الله صادق لاریجانی رئیس پیشین قوه قضائیه ایران را به عنوان عضو فقهای شورای نگهبان منصوب کردند.

 • درگذشت آیت الله مومن

  درگذشت آیت الله مومن

  آیت الله محمد مومن از فقهای شورای نگهبان که از سال ۶۲ تا آخر عمر در این سمت باقی ماند درگذشت.

 • موافقت شورا با تقویت سپاه

  شورای نگهبان طرح مجلس دهم مبنی بر تقویت جایگاه سپاه پاسداران مقابل آمریکا را تایید کرد.

 • مخالفت با لایحه مدیریت بحران

  شورای نگهبان با لایحه مدیریت بحران کشور به دلیل مغایرت با قانون اساسی مخالفت کرد.

 • رد لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان

  رد لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان

  شورای نگهبان لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان را مغایر موازین شرع دانست و رد کرد.

 • معرفی فقهای جدید شورای هفتم

  معرفی فقهای جدید شورای هفتم

  آیت الله خامنه ای طی حکمی آیت الله اعرافی را به عنوان جانشین آیت الله محمد مومن به عنوان عضو فقهای شورای نگهبان منصوب کرد و حکم آقایان محمد یزدی و صادق لاریجانی در این شورا را تمدید کرد.

 • انتصاب حقوقدانان جدید شورا

  هادی طحان‌نظیف، محمدحسن صادقی‌مقدم و محمد دهقان از سوی مجلس به عنوان اعضای جدید حقوقدانان شورای نگهبان انتخاب شدند.

 • انصراف جنجالی یک حقوقدان

  محمود صادقی و علی مطهری دو نماینده مجلس درباره علت انصراف علی غلامی از لیست حقوقدان های معرفی شده به مجلس توسط قوق قضائیه برای عضویت در شورای نگهبان اعلام کردند که «انصراف غلامی با تماس کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان صورت گرفته است» و تائید کرد که این انصراف غیرارادی بود.

 • تایید تشکیل وزارت میراث فرهنگی

  تایید تشکیل وزارت میراث فرهنگی

  شورای نگهبان طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را مغایر با موازین شرع و قانون اساسی ندانست و تایید کرد.

 • رد تسهیل تسویه بدهی بانکی

  شورای نگهبان با طرح تسهیل تسویه بدهی بانکی بدهکاران به شبکه بانکی را مغایر قانون اساسی دانست و رد کرد.

 • تهدید اصلاح طلبان به تحریم انتخابات

  محمود کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان از ماجرای دیدار برخی اصلاح طلبان با شورای نگهبان و تهدید به تحریم انتخابات خبر داد.


منابع تایم لایندور هفتم شورای نگهبان در ۲۳ تیر ۱۳۹۵ و با معرفی ۵ حقوقدان به مجلس از سوی صادق لاریجانی ریاست وقت قوه قضائیه، آقایان عباسعلی کدخدایی، محمدرضا علیزاده، فضل‌الله موسوی موفق به کسب رای موافق نمایندگان مجلس برای حضور در جمع حقوقدانان شورای نگهبان شدند. یک روز بعد آیت الله خامنه ای طی حکمی مجددا جنتی، هاشمی شاهرودی و محمد مدرسی یزدی را به عنوان فقهای شورای نگهبان مجدد منصوب کرد.

سوم دی ماه ۱۳۹۷ هاشمی شاهرودی از فقهای شورای نگهبان در دوره‌های سوم تا هفتم و رئيس سابق قوه قضائیه ایران پس از مدت‌ها بیماری درگذشت. چند روز پس از درگذشت هاشمی شاهرودی، در ۹ آذر ۱۳۹۷ آیت الله خامنه ای طی حکمی صادق لاریجانی رئیس پیشین قوه قضائیه ایران را به عنوان عضو فقهای شورای نگهبان منصوب کردند.

دو ماه بعد محمد مومن پس از ۳۵ سال عضویت در فقهای شورای نگهبان درگذشت. پس از آن آیت الله خامنه ای در تیرماه ۱۳۹۸ طی حکمی علیرضا اعرافی رئیس جامعه المصطفی را به عنوان جانشین محمد مومن به عنوان عضو فقهای شورای نگهبان منصوب کرد و حکم آقایان محمد یزدی و صادق لاریجانی در این شورا را تمدید کرد.

۲۵ تیر ۱۳۹۸ همراه بود با انتخاب حقوقدانان جدید شورا از سوی نمایندگان مجلس. پیشتر ابراهیم رئیسی ریاست جدید قوه قضائیه آقایان علی غلامی، هادی طحان نظیف، محمد دهقان و محمد حسن صادقی مقدم و  عبدالحمید مرتضوی را به مجلس معرفی کرده بود که با رای و نظر نمایندگان آقایان هادی طحان‌نظیف، محمدحسن صادقی‌مقدم و محمد دهقان به عضویت در جمع حقوقدانان شورای نگهبان درآمدند. در این دوره از شورای نگهبان مجموعا ۱۸ نفر شامل ۸ فقیه و ۱۰ حقوقدان حضور داشته اند. شورای هفتم تا به امروز تنها بر انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم نظارت کرده است. انتخاباتی که با رد صلاحیت ۱۶۳۰ نفر از ۱۶۳۶ کاندیدای ریاست جمهوری در سال خرداد ۱۳۹۶ برگزار شد. میزان رد صلاحیت‌ها در این دوره برابربا ۹۹.۶٪ بوده است که این بیشترین درصد رد صلاحیت در تاریخ جمهوری اسلامی است. دور هفتم شورای نگهبان کماکان ادامه دارد، دوره‌ای مملو از تصمیمات سرنوشت‌ ساز، در این دوره لوایح مهمی همچون 

لایحه تامین مالی تروریسم، لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان و اصلاحیه‌ قانون مبارزه با پول شویی رد شده‌اند. 

لوایح FATF و CFT بارها رد شده اند و به مجمع تشخیص رفته اند و قانون مجازات اسلامی دائمی شده است. در دور هفتم شورای نگهبان تا این لحظه تفسیری از سوی شورا ارائه نشده است.